Loading Üritused

Tõnu Talve on Kunsti-ja tööõpetaja ja kunstistuudio T.T. Live Art juhendaja. Kohtumisõhtul Albu raamatukogus jutustas Tõnu maalide lugu Riina Turi.

Kakskümmend puhtaimat aastat elust – kõige esimesed kakskümmend kasvasime Tõnuga koos kui õde-venda. Meie emad olid sõbrannad ja perede ettevõtmised ühised. Täna näen kogu seda maailma avastamist tulvil aega peegeldumas Tõnu piltides.  Meie suvede nimi oli Laulasmaa. Meie mere nimi, meie mändide ja millimallikate, liivalosside ja luidete nimi oli Laulasmaa, kus asubki nüüd ka kunstniku kodupaik. Tema maalidel koha leidnud kõvera puu motiivil on selle männikoore lõhn, millest Tõnu isa õpetusel tihtipeale laevukesi voolisime. Tema fantaasiamajade tugipunktiks on tollastel randadel kõrgunud kivivaremed – mälestuste alusmüür, mis ei kipu mõranema, vaid võtab üha uusi, järjest põnevamaid vorme.

Mänge, mida mängisime toona veega, mängib Tõnu nüüd värvidega. Aga need värvidki tulevad justkui läbi vee, kuigi kujutatu ise on kuum nagu leek. Tuli ja põlemine on tema tööde sügavaim sõnum, olgu siis tegemist elava olendiga, linnaga või lennukiga.

Mitte ainult merre ja majadesse, vaid ka aja ja inimeste sisse oskab ta vaadata. Ja selle sisemise pildi vaatemänguliselt tagasi vaataja ette tuua. Mehistes karakterites on kunstniku enda hoiakuid, alati austusega edasi antud naishinge tugevuse ja hapruse taga näen aga ikka seismas tema ema daamilikku, väärikat kuju.

Žanr, mida Tõnu viljeleb, on rikkalik, üldistusjõuline ja omanäoline – nimetaksin seda elumaaliks. See sisaldab nii elu Maal kui ka maal, enim aga elujõudu, mida jagub tema käe läbi küllaga ka elututele objektidele. Tema stiil on ainulaadne, ajalisi ja ruumilisi piire ületav – seda nimetaksin kosmosugemetega öko-tekno.  Näitusepaik Albu ei ole juhuslik valik – sai ju tulevane maalija just siin lapsena maaelu esimesed ristsed ja kogus unikaalse läbilõike maalähedasi mälestusi. Korjas kaasa kimbu, mille pani nüüd piltidesse ja tõi tagasi armsatele radadele. Tundub, justkui oleks igas tema teoses alati kujutatud kõik hetked, mida elus kogetud. Paljusid asju elus saab öelda läbi lillede. Just seda Tõnu Talve teebki.

 

Share This Story, Choose Your Platform!