1. juuli oli Järva Vallaraamatukogule pidulik päev – Vargamäel lükati käima oma raamatukogubuss, mis kannab nime Krõõt.

Järva vald on raamatukogude poolest üks rikkamaid maaomavalitsusi Eestis – siin asub 15 raamatukogu. Nüüd lisandus neile ka raamatukogubuss.

Selle roolis Vargamäele üks mõtte algatajaid, Järva vallavolikogu aseesimees Jüri Ellram, kes meenutas, et kui ta 1990. aastatel Soomes sõprusvallas külas käis, oli seal käimas väikekoolide ja -raamatukogude sulgemine, asemele soetati raamatukogubuss. „Minu jaoks oli see üllatus, sest siin olid just teemaks kauplusautod ja nende toetamine omavalituste poole. Aga eks raamatukogu on sama vajalik toit vaimule,” ütles Ellram. Idee vajus aga aastakümneteks varjusurma.

Miks vallale oma raamatukogubuss, selgitas Järva abivallavanema Tiina Oraste. „Buss mahutab ca 1000 raamatut ja on oodatud suvistele üritustele. Krõõdal on suur roll raamatuvahetusel – tellime oma kogudele erinevat kirjandust ja jagame seda omavahel. Ka pole laenutajate jaoks oluline, millisesse raamatukogusse meie vallas nad oma raamatu tagastavad – see jõuab Krõõda abil kindlasti tagasi oma riiulisse,” ütles Oraste.

Südatalvel soetatud Renault Master kaubik maksis 23 963,98 eurot, millest 20 000 saadi erakonnalt Isamaa parlamendierakondade katuserahast rändraamatukogu arendamiseks juba 2019. aastal.

Raamatukogubussi salongi sisustuse valmistas Vanerex OÜ. Bussi välisilme kujundas PromStar OÜ, firma kinnitas, et see on kõige kaunim buss, mis nende väravast eales välja on sõitnud.

Eesti praegu ainus raamatukogubuss toimetab aastast 2008 ehk juba 13 aastat Tallinnas ja kannab nime Katarina Jee. Järva valla raamatukogubussile pakkus 32 lugejat kokku 46 erinevat nimevarianti, bussi nimeks hääletati Krõõt.

Krõõdaga Vargamäele sõites tutvustas Jüri Ellram talle siinseid paiku, nagu Andreski.

Bussi lükkasid käima vallajuhid ning raamatukoguhoidjad Kaja Leidtorp ja Malle Kreek. Roolis oli Jüri Ellram.

Järvamaa keskraamatukogu direktor Jane Kiristaja tuletas aga meelde, et raamatukogubuss pole Järvamaal midagi uut – Paide rajooni ja Järva maakonna teedel vuras veerandsajandi jooksul nii keskraamatukogule kuulunud külgkorviga mootorratas K750 kui ka kolm bussi.

Haruldastel rahvapillidel lõi meleolu ning bussidest ja Krõõtadest rääkis omamoodi ka muinasjutuvestja Polina Tšerkassova.